Pasivní domy jsou domy s nižší energetickou náročností
Pasivní znamená využití zdrojů tepla z vnějšku jako je sluneční záření, ale také z vnitřku jako jsou různé elektrické spotřebiče (osobní počítač má výkon 250 wattů) a obyvatelé domu (tepelný výkon člověka v klidu je 80 wattů). Pasivní dům má roční spotřebu maximálně 15 kWh/ 1 m2. Pasivní domy jsou konstruovány s precizní izolací, díky které se bydlení stává velmi kvalitním a moderním prvkem.
Aby mohl být dům pasivní, musí splňovat mezinárodní standardy: spotřeba tepla na vytápění musí dosahovat max. 15 kWh/ 1 m2; neprůvzdušnost stěny budovy, která se musí ověřit tlakovou zkouškou, musí být max. 0,6 —1/hod.; potřeba primární energie na provoz musí být nižší než 120Kwh/ m2a.
Pasivní domy jsou dnes stále populárnější oproti klasickým zděným výstavbám, důležitým krokem je již samotný začátek v návrhu pasivního domu, který musí počítat s tvarem budovy- kompaktní tvar budovy, velikostí budovy, orientace ke světovým stranám – výhodná je jižní orientace, vnitřní upořádání domu, konstrukční řešení – omezení složitých tvarů, postavení a velikost oken – funkční, estetické a energetické požadavky)okna slouží jako sluneční korektor), nezbytný je i návrh řešení větrání a vytápění.
Nemusíme se ve výše uvedených zásadách držet striktně energetické náročnosti, musíme ale zohlednit využití daného pozemku s funkčností domu za současného maximálního snížení potřeby energie.
Program Nová zelená úsporám umožnuje získat část peněz investovaných do pasivního domu zpět. O dotaci se žádá před stavbou domu, ale peníze se vyplácí až po jeho dokončení. Je třeba dům nechat zrealizovat opravdu odborně, aby splnil kritéria při kontrolním měření v rámci řízení o vyplacení dotace.